Παρθενική νίκη για τον Πανιώνιο μακριά από το «σπίτι» του, που τού δίνει ελπίδες παραμονής στην Basket League!
Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν των Τρικάλων - τα οποία δεν θα αποφύγουν την Α2 - με 81-76, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε φτάσει και στο +16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με επιμέρους 20-9 επέστρεψαν στο ματς, το οποίο και διεκδίκησαν, τη στιγμή που τα παράπονά τους για τη διαιτησία ήταν πολλά.
Κορυφαίοι οι Μπρέιζελτον (25π.) και Κράβιτς (17π.).
Από την άλλη, ο Ρίτσαρντσον είχε 20 πόντους, ο Τέγιτς 16, ο Μόρις 15, ο Τάλτον 13 και ο Λούντζης - που δεν βγήκε καθόλου από το ματς - 10.
Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στο ματς, με τον Κράβιτς να κυριαρχεί στη ρακέτα, όμως τα Τρίκαλα ήταν ανταγωνιστικά κι έμεναν κοντά στο σκορ (10-10, 5'). Ο Σέρβος ψηλός πήγε την διαφορά στο +8 (12-20, 8'), ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν στο δεκάλεπτο (20-22). Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο +16, λίγο πριν το ημίχρονο (34-50, 19'), με τον Τέγιτς να κάνει το 40-52 στο 20'.
Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος έπαθε επιθετικό και αμυντικό μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να κάνουν επιμέρους 20-9. Οι παίκτες του Τακιανού μείωσαν σε 50-53 (23'), για να πάρουν προβάδισμα λίγο αργότερα για πρώτη φορά στο ματς (58-57, 28') και τον Σακελλαρίου να κάνει με έμμεσο τρίποντο το 60-61 στο 30'.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα έκαναν το 66-65 (34'), αλλά εκεί οι παίκτες του Ζιάγκου έτρεξαν ένα σερί 11-0, για να πάρουν και πάλι διαφορά (66-76, 38') και τελικά να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη εκτός έδρας (76-81).
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81.