Με τον Νίκο Κουσκουνά να βρίσκει δίχτυα δύο φορές, ο ΑΟ Τρίκαλα πέρασε νικηφόρα από τις Σέρρες με 1-2 κόντρα στον Πανσερραϊκό στο τελευταίο, όπως όλα δείχνουν, φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.
Οι “κυανέρυθροι” εκμεταλλεύτηκαν τις καλές στιγμές που είχαν για να πετύχουν γκολ ενώ στη συνέχεια έδωσαν χω΄ρο στον αντίπαλο χωρίς να κινδυνεύσουν ιδιαίτερα δείχνοντας πανέτοιμοι για την πρεμιέρα. Ο Γιώργος Γεωργιάδης έκανε μόλις 4 αλλαγές δείχνοντας σε μεγάλο βαθμό τις προθέσεις του για την πιθανή εντεκάδα του αγώνα με τον Αγροτικό Αστέρα.
Το φιλμ του αγώνα, όπως το μετέδωσε το serresgoal.gr
12′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 ο Κουσκουνάς. Οργανωμένη επίθεση των Θεσσαλών, ο Στεφάνοβιτς έβγαλε κάθετη πάσα δεξιά στον Μίγκα, αυτός βρήκε ταχύτατα τον Κουσκουνά μέσα στην περιοχή, που δε δυσκολεύτηκε με τεχνικό πλασέ να νικήσει το Μέλκα και να γράψει το 1-0 για τα Τρίκαλα
19′ μακρινό δυνατό σουτ του Σιάκκα, η μπάλα ψηλά πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι
27′ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό, όταν ο Τσούτσης έπιασε μέσα απ’ την περιοχή και δεξιά ισχυρό διαγώνιο σουτ που πέρασε λίγο άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι
47′ ΕΥΚΑΙΡΙΑ με το καλημέρα για τον Πανσερραϊκό, με τον Τσούτση από δεξιά να βγάζει παράλληλη σέντρα, ο Ρούτσης να πιάνει μονοκόματο σουτ στην κίνηση αλλά ο Σιδεράκης να μπλοκάρει εντυπωσιακά τη μπάλα στη δεξιά του γωνία και να αποσοβεί ένα βέβαιο κίνδυνο
49′ σουτ του Μαφουτά μέσα απ’ την περιοχή και δεξιά, αποκρούει ο Σιδεράκης σε κόρνερ
51′ κεφαλιά του Τσιμίκα από πλεονεκτική θέση, η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι, με έναν Πανσερραϊκό να έχει μπει πολύ ορεξάτος στο Β’ ημίχρονο και να κάνει έντονη την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή
54′ ΓΚΟΛ!!! 1-1 ο Μαφουτά. Ο Σιάκκας έπιασε κάτι σαν σουτ έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μαφουτά που με γυριστό συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έφερε το παιχνίδι στα ίσα
58′ ΓΚΟΛ!!! 1-2 ο Κουσκουνάς. Αδράνεια στην άμυνα του Πανσερραϊκού, ο Κουσκουνάς βγήκε μόνος του και με μακρινό πλασέ νίκησε τον Ντουπρέ,που επιχειρούσε έξοδο, κάνοντας το 2-1 για τους Θεσσαλούς
70′ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό, όταν ο Χατζηδημητρίου μόνος προ του Σιδεράκη προσπαθεί να τον πλασάρει, την τελευταία στιγμή όμως ο Σαρακατσάνος με τάκλιν αυτοθυσίας διώχνει τη μπάλα. Στην αντεπίθεση οι Θεσσαλοί βγήκαν επικίνδυνα με τον Κουσκουνά από αριστερά να βγάζει σέντρα, το πλασέ που επιχειρεί ο Γιαννιτσάνης όμως περνάει λίγο άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι
74′ ΝΕΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Πανσερραϊκό με τον Μαφουτά, ο οποίος μόνος προ του Σιδεράκη πιάνει κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει πολύ άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι
86′ ο Τσιμίκας απ’ το ύψος της περιοχής πιάνει ψιλοκρεμαστό σουτ αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι
87′ ο Νικολακάκης έπιασε σουτ αλλά απέκρουσε ο Ντουπρέ
90′ καρφωτή κεφαλιά του Γκατσέσα, μπλοκάρει ο Σιδεράκης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Διλμπέρης): Μέλκα(46′ Ντουπρέ), Στέβιτς(69′ Τσουβαλτσίδης), Ιωαννίδης, Τζέσι(72′ Τσελεπίδης), Καψάλης, Σιάκκας(63′ Χατζηδημητρίου), Κάκκο(62′ Γκατσέσα), Ρούτσης(87′ Κτιστόπουλος), Τσούτσης, Τσιμίκας, Μαφουτά
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ(Γ. Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Ριζογιάννης, Νιάρος, Σαρακατσάνος, Βέρτζος, Μουμίν, Χασομέρης(68′ Ίλιτς), Σερτζίνιο, Κουσκουνάς(80′ Γκόλιας), Στεφάνοβιτς(80′ Στογιάνοβιτς), Μίγκας(66′ Γιαννιτσάνης)