Τη νίκη στα χέρια τους κρατούσαν τα Τρίκαλα BC στην έδρα της ΑΕΚ έχοντας μέχρι και προβάδισμα 16 πόντων στην 4η περίοδο, αλλά τελικά οι κιτρινόμαυροι έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 87-82.

O αγώνας

Σκληρό ματς, χαμηλό τέμπο από νωρίς και τα Τρίκαλα μπροστά στο σκορ. Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν στο +7 (11-18) στο έβδομο λεπτό, με την ΑΕΚ να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 21-20. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι κιτρινόμαυροι θα πάρουν αέρα, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα και με τον Λίποβι να κάνει φοβερή δουλειά, πήραν μέχρι και το +10 (30-40). Μπιρούτα και Μπάρλοου ακολούθησαν τον Ουκρανό, μέχρι οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα μικρό σερί 5-0 για το 37-42 του ημιχρόνου.

Η αλήθεια είναι πως όλοι περίμεναν το ξέσπασμα της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο, όμως τα Τρίκαλα βρέθηκαν ακόμη και στο +14 (44-58) για να "παγώσουν" το ΟΑΚΑ και να εκνευρίσουν τον Ζντοβιτς. Ο Καστρίτης ζητούσε από τους παίκτες του ψυχραιμία και εκείνη την είχαν όταν οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά σε... νορμάλ επίπεδα. Το 51-62 στο τέλος του δεκαλέπτου, άφηνε υποσχέσεις για θεαματικό φινάλε.

'Ενα τρίποντο του Τσαγκαράκη εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (51-67), όμως η ΑΕΚ συνέχισε να παλεύει κι ας μην ήταν σε καλό απόγευμα. Ο Ντίξον δεν βοήθησε την ομάδα του, αλλά οι κιτρινόμαυροι δεν παράτησαν το παιχνίδι. Έκαναν ένα τρομερό ξέσπασμα, με τον Σάκοτα να ηγείται, ροκάνισαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη με τον ΜακΓκραθ να φτιάχνει σπουδαίες φάσεις, τον Ελονού να τις τελειώνει και τον Ούκιτς να βάζει το τρίποντο που έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-42, 51-62, 87-82

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 15 (8ρ), Τσαγκαράκης 16, Μπάρλοου 18 (7ρ, 6ασ), Χότον 5, Λίποβι 14, Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 6, Καλογιαννίδης, Βαριτιμιάδης.

Τρίκαλα στατιστικά: 82 πόντοι, 20/46 δίποντα (43%), 8/23 τρίποντα (34%), 18/22 βολές (81%), 35 ριμπάουντ (11-24), 19 ασίστ, 8 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.