Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 89-69 τα Τρίκαλα εκτός έδρας, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ που είχε 11 πόντους, 8 ριμπ. και 4 κοψίματα, ενώ από τους γηπεδούχους ο Σόκο έκανε νταμπλ νταμπλ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.
Ο Ολυμπιακός όπως ήταν αναμενόμενο δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία για να καταβάλει την αντίσταση των Τρικάλων. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αναμέτρηση με ένα σερί 12-0 στο 3΄, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-26).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 11 (19-30), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα σερί 5-0 να πλησιάσουν και πάλι στους 6 πόντους (24-30) στο 16΄. Κάπου εκεί όμως οι «ερυθρόλευκοι», βασιζόμενοι στα πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (18/24, 75%), «πάτησαν το γκάζι» και πήγαν στα αποδυτήρια στο +14 (31-45).
Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καταιγιστική στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας 7/8 τρίποντα στο συγκεκριμένο διάστημα και πετυχαίνοντας 32 πόντους συνολικά, ενώ δέχτηκε μόλις 13, με αποτέλεσμα η διαφορά να «εκτοξευθεί» στους 33 πόντους (44-77).
Όπως ήταν φυσικό η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την χαλαρότητα των φιλοξενούμενων και να ρίχνουν τη διαφορά στους 20 πόντους, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 69-89. Μοναδικό μελανό σημείο στο αγώνα για τους Πειραιώτες ήταν η αποχώρηση του Πρίντεζη στο πρώτο δεκάλεπτο, λόγω τραυματισμού στην μέση.
Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-45, 44-77, 69-89
ΤΡΙΚΑΛΑ (Κ. Φλεβαράκης): Ντόουελ 2, Τσιάρας 13 (2), Κόντζερ 15, Καλογιαννίδης, Τιγκ 8, Καντούγκαν 3, Σόκο 23 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Καραθανάσης, Καλλές, Ρόμπινσον 5, Βαρυτιμιάδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 8 (2), Λοτζέσκι 12, Χάντερ 8, Παπαπέτρου 7 (1), Τσαϊρέλης 9, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 11 (2), Χάκετ 3, Αθηναίου 7 (1).