Υπό το βάρος του 1-5 με το οποίο άρχισε τη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ, το Ρέθυμνο Cretan Kings υποδέχεται το Σάββατο (21/11, 17:00) τα Τρίκαλα BC Aries που έχασαν στην έδρα τους από τον Ολυμπιακό την περασμένη Κυριακή.
Αυτή θα είναι η 5η μεταξύ των δύο ομάδων αναμέτρηση στο πλαίσιο του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Στις τέσσερις που προηγήθηκαν την περασμένη διετία, οι δύο εκ των εκπροσώπων της ελληνικής περιφέρειας στην κατηγορία μοιράστηκαν τις νίκες σημειώνοντας από μία εντός και εκτός έδρας.
Τα δύο παιχνίδια του Ρεθύμνου ήταν θρίλερ και η τελική διαφορά των δύο πόντων με την οποία κρίθηκαν, το επιβεβαιώνει. Πρόπερσι, για την περίοδο 2013-14 δηλαδή, το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε με 79-77 (Γκάμπριελ 20, Χαρτ 17 – Μουτακαμπίρ 14, Γιούιν 13). Τα Τρίκαλα BC Aries προηγήθηκαν με 77-72 στο 37΄ αλλά δεν πέτυχαν πόντο μέχρι το τέλος. Ένα καλάθι του Χαρτ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους καθώς ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Ούρος Πέτροβιτς για τους φιλοξενούμενους.
Στο περσινό παιχνίδι της σεζόν 2014-2015, οι Θεσσαλοί πήραν ότι δεν κατάφεραν την προηγούμενη περίοδο, τη νίκη δηλαδή με εξίσου συγκλονιστικό τρόπο και σκορ 81-83 (Καλαμπόκης 18, Σίμπσον 17 – Χάρις 23, Ινγκραμ 17π, 4ρ, 6ασ.) με τον Μοχάμεντ Φαγιέ να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για τους Κρητικούς.
ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES
*256 συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ θα συμπληρώσει ο Γιώργος Τσιάρας για να προσπεράσει τον Γιάννη Σιούτη και να «πιάσει» στην 64η θέση της σχετικής λίστας τον Αλέξη Κυρίτση.
*Με τους 100 πόντους «φλερτάρουν» Όβι Σόκο και Ντιμίτριους Κόντζερ. Δύο χρειάζεται ο πρώτος και τρεις ο δεύτερος.
*Πέντε ριμπάουντ μακριά από τα 200 στην κατηγορία είναι ο Νίκος Καλλές.