Πατώντας γκάζι στην τελευταία περίοδο, τα Τρίκαλα επικράτησαν 79-72 του Πανελευσινιακού στην Ελευσίνα κι έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι γηπεδούχοι, πάντως, ευνοούνται σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού στην εκπνοή έριξαν τη διαφορά με γκολ-φάουλ του Δημοσθένη Αβραμίδη.

Η εξέλιξη

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα του Πανελευσιακού (13-2), ωστόσο τα Τρίκαλα αντέδρασαν άμεσα με δύο τρίποντα και παρά το νέο σερί των γηπεδούχων δεν άργησαν να ξαναμπούν στο ματς με επιμέρους σκορ 13-6.

Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αισθητά στην αμυντική λειτουργία τους, με συνέπεια να κλείσουν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο (37-47), ωστόσο η ομάδα του Τζίμη Κουστένη επανήλθε με ένα εντυπωσιακό 24-8 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα Τρίκαλα ήταν εμφανώς ανώτερα στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 15-6 ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης, προτού οι γηπεδούχοι επιχειρήσουν την άκαρπη αντεπίθεσή τους.