Ο Ντεμίτριους Κόνγκερ πήρε το όπλο του στα δύσκολα, απέδειξε ότι έχει κρύο αίμα και οδήγησε τα Τρίκαλα στη νίκη επί του Κόροιβου με 85-74. Ετσι οι Θεσσαλοί όχι μόνο παρέμειναν μέσα στην 8άδα, αλλά κέρδισαν φέτος και για 2η φορά την ομάδα της Αμαλιάδας και έχουν το πάνω χέρι από τον Κόροιβο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Κόνγκερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Είχε 23π. με 7/10βολ., 8/11διπ. 7ριμπ., 1ασ., 1κοψ., μα το πιο σημαντικό καθάρισε στα δύσκολα στο τέλος. Από τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μπράουν (15π.7ριμπ.), ενώ ο Βίλχελμσον (7π., 7ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), ενώ... έκοψε τα πόδια του Κόροιβου με το τρίποντο που πέτυχε 0.59'' πριν την λήξη.

Στην άλλη πλευρά οι Ντέιβις (30π. 10ριμπ.), Χαριτόπουλος (20π.) έκαναν μεγάλοι ματς, αλλά δεν έφταναν στον Κόροιβο για να κερδίσει.

Μάχη στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ντέιβις πήρε φωτιά και ήταν ασταμάτητος, τα Τρίκαλα επέμεναν να σουτάρουν από τα 6,75μ. απ'όπου είχαν σπάσει τα στεφάνια και με 10 δικούς πόντους του Αμερικανού ο Κόροιβος προηγήθηκε 5-10 στο 4.30''. Οι φιλοξενούμενοι, που σούταραν και με εξαιρετικά ποσοστά από τα 6,75μ. (4/10τριπ. στο πρώτο δεκάλεπτο) είχαν το πάνω χέρι μέχρι το 5' (8-13). Τα Τρίκαλα, όμως, πήγαν το ματς κοντά στο καλάθι, σταμάτησαν τα τρίποντα, ο Μπράουν έδωσε λύσεις στην επίθεση, ο Κόνγκερ ξύπνησε, ενώ στην άλλη πλευρά ο Ντέιβις... σίγησε και οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους μετά το 10' (17-18) και προηγήθηκαν 24-20 στο 13'.30''. Ο Χαριτόπουλος (12π. στο πρώτο ημίχρονο), όμως, δεν άφησε τους Τρικαλινούς να ξεφύγουν και το πρώτο μέρος έληξε 33-32.

Ξέσπασμα

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαζε συνέχεια. Τα Τρίκαλα μπήκαν... αγριεμένα στο παρκέ έκαναν ένα σερί 7-0 σε ενάμιση λεπτό και πήραν αέρα 8 πόντων (40-32 στο 21'.30''). Η απάντηση όμως, του Κόροιβου ήταν άμεση και με μπροστάρηδες τους Ντέιβις, Χαριτόπουλο η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε ένα σερί 6-0 και πλησίασε στους 2 πόντους (40-38 στο 23'). Οι γηπεδούχοι, όμως, πήραν ξανά μπροστά, πίεσαν, βραχυκύκλωσαν τους φιλοξενούμενους και έτσι οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-1 και έστειλαν την διαφορά στους 12 πόντους (51-39 στο 27').

Καθάρισαν οι Βίλχελμσον, Κόνγκερ στο τέλος

Στο 4ο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα έδειχναν μέχρι το 32' (68-54) ότι θα καθαρίσουν εύκολα το ματς. Λογάριαζαν, όμως, χωρίς τον Κόροιβο και τους Ντέιβις και Χάρντιγνγκ που ροκάνισαν την διαφορά και έκαναν το ματς ντέρμπι (74-70 στο 37'.35''). Στο τέλος, όμως, οι Βιλχελμσον και Κόνγκερ έβαλαν φαρδιά πλατιά την υπογραφή τους στο ροζ φύλλο αγώνα και η νίκη χαμογέλασε στα Τρίκαλα.

Στα 59 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Βίλχελμσον όπλισε από τα 6,75μ., πυροβόλησε και βρήκε στόχο και έτσι έκανε το σκορ 79-72. Στα 45 δευτερόλεπτα ο Τρότερ μείωσε σε 79-74 με 2/2βολές. Από εκεί και μετά, όμως, ο Κόνγκερ έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά. Στα 44'' πέτυχε 2/2 βολές και έκανε το 81-74. Στα 31 δευτερόλεπτα κέρδισε πάλι φάουλ, είχε ξανά κρύο αίμα και με 2/2βολές σημείωσε το 83-74, ενώ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στα 14 δευτερόλεπτα πριν την λήξη όταν διαμόρφωσε το 85-74 με φόλλοου.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-32, 58-47, 85-74

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 10 (2τριπ., 2ριμπ., 5ασ., 1κοψ.), Τσιάρας 6 1τριπ., 4ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.), Κόνγκερ 23 (7/10βολ., 8/11διπ. 7Ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Βίλχαλμσον 7 (1τριπ., 7ριμπ., 4ασ., 2κλεψ., 4λαθ.), Τιγκ 9 (7ριμπ.), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Καλλές 2, Ρόμπινσον 11 (1τριπ., 3ριμπ., 4ασ.), Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 15 (1τριπ., 7ριμπ., 2κλεψ.), Βαρυτιμιάδης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 30 (4/4βολ., 7/11διπ., 4/10τριπ., 10ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 1λαθ), Πουλιανίτης, Γεωργάκης, Βασιλόπουλος 1 (2ριμπ., 1ασ.), Κάουνσιλ 5 (6ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Χριστοδούλου, Χάρντινγκ 12 (9ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Χαριτόπουλος 20 (6/6βολ., 4/6διπ., 2/4τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Τρότερ 4 (2ριμπ., 3ασ.), Σλαφτσάκης 2.