Με εξαιρετική επιτυχία ολοκληρώθηκαν το περασμένο Σάββατο οι αθλητικές εκδηλώσεις προς τιμήν των πολιούχων της Δεσκάτης με την επωνυμία «Κωνσταντίνεια 2016 Run Deskati».
Οι εκδηλώσεις άνοιξαν με την ομιλία του καθηγητή αθλητικής ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Γιάννη Θεοδωράκη με θέμα «Αθλητισμός, υγεία και ποιότητα ζωής». Ο κ Θεοδωράκης ήταν ο πρώτος νικητής πριν 40 χρόνια στην πρώτη διοργάνωση των αγώνων ο οποίος συμμετέχει στα 10.000μ.
Στους αγώνες συμμετείχαν και δύο αθλήτριες του Γυμναστικού Συλλόγου Τρικάλων οι οποίες μάλιστα κατέκτησαν και τις δύο πρώτες θέσεις στην απόσταση των 5.000 μέτρων γυναικών.
Την πρώτη θέση απέσπασε η 17χρονη Γεωργία Πλέντζα διανύοντας την απόσταση σε 21 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα, ενώ ακολούθησε η Καλλιόπη Σικινιώτη με χρόνο 22.55, ενώ τρίτη ήταν η Ελένη Καραστέργιου (Γυμνάσιο Δεσκάτης) με 25.50.
Στα 10 χλμ ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Παπαλεξίου με επίδοση 41:15 και στις γυναίκες η Αναστασία Ελευθεριάδου με 49:25.
Τέλος στα 5χλμ ανδρών ο Νίκος Ντάβαρος τερμάτισε πρώτος σε 19:19.