Τα Τρίκαλα BC Aries παρά το ελλιπές ρόστερ και παίκτες που δεν είχαν καν κάνει μία ολοκληρωμένη προπόνηση πάλεψαν μέχρι το τέλος κόντρα στον Προμηθέα Πατρών για το κύπελλο Ελλάδας. Προδόθηκαν όμως από την κούραση και χωρίς καθαρό μυαλό έχασαν την διαφορά που είχαν «χτίσει» και γνώρισαν την ήττα με 67-70.  Η ομάδα της Πάτρας, αν και στο ημίχρονο προηγούνταν με 35-38, στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε το προβάδισμα ενώ στο 39’ ήταν πίσω στο σκορ με 67-65. Με ένα σερί πέντε πόντων όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ομάδα του Νίκου Βετούλα ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε τη νίκη!
Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-38, 52-48, 67-70
Τρίκαλα BC Aries (Γ. Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Μακ Μίλαν 13, Λίποβι 10 (2), Καλογιαννίδης, Καραθανάσης, Τσαγκαράκης 11 (3), Βαρυτιμιάδης 7, Μπάρλοου 15 (3), Καλλές 9
Προμηθέας Πατρών (Ν. Βετούλας): Κάρτερ 4, Μουρ 8, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 14 (4), Πέττας 9 (2), Φαγιέ 27 (4), Τσάμης, Σαρικόπουλος, Τζόνσον 8