Με τη συμμετοχή 500 και πλέον αθλητών και αθλητριών, κάθε ηλικίας, διοργανώθηκε και φέτος για 12η συνεχόμενη χρονιά ο ημιμαραθώνιος αγώνας δρόμου Ράξας με σημείο εκκίνησης και τερματισμού την κεντρική πλατεία του χωριού. Στην απόσταση των 21,1 χιλιομέτρων νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσιούνης του ΣΚΑ Μετεώρων με επίδοση 1.13.48, αφιερώνοντας τη νίκη στη μητέρα του που έφυγε από τη ζωή πριν λίγο καιρό. Δεύτερος τερμάτισε ο Ηλίας Γιακίμης του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων με χρόνο 1.20.27 και τρίτος ο Αχιλλέας Γιαννούλας του ΣΔΥ Βόλου με επίδοση 1.20.40.
Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Σόνια Τσεκίνη-Μπουδούρη από το Αργος Ορεστικό με χρόνο 1.22.27, ξεπερνώντας τα αυτοκινητικό ατύχημα που είχε τον περασμένο Οκτώβριο. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ελένη Ντόβα του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων με χρόνο 1.37.24 και τρίτη ήταν η Αθηνά Σταμούλη της ΓΕΑ Αγρινίου με χρόνο 1.42.25.

Έγιναν επίσης οι αγώνες δρόμου των 7 χιλιομέτρων σε άνδρες και γυναίκες. Στους άνδρες πρώτευσε ο Χρήστος Φλιούκας της ΓΕΑ Τρικάλων με 25.13, στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αλέξης Γελαδάρης του ΑΠΣ Ζευς Κατερίνης με 25.29 και τρίτος ήταν ο Χρήστος Παλούκης του ΣΔΕ Καρδίτσας με 25.43. Τέταρτος τερμάτισε ο νεαρός Δημήτρης Μπάκος του ΓΣ Τρικάλων με 26.30.
Στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Μαρία Ζωγραφάκη του ΑΣ Καζώνης Καλύμνου που γυμνάζεται στα Τρίκαλα με τον Γυμναστικό Σύλλογο με επίδοση 26.35. Ακολούθησαν δύο ακόμα αθλήτριες του Γ.Σ. Τρικάλων. Η Γεωργία Πλέντζα στη δεύτερη θέση βελτιώνοντας την ατομική της επίδοση με 29.51 και τρίτη ήταν η Γραμματική Γεωργοπούλου με 31.32.
Τέλος μεγάλη ήταν η συμμετοχή στους παιδικούς αγώνες, που διεξήχθησαν για τέταρτη χρονιά, για ηλικίες μέχρι 15 ετών. Οι μικροί αθλητές και αθλήτριες έτρεξαν στα 100, 200, 400,600,800 και 1.000 μέτρα.
Στον αγώνα συμμετείχαν και οι Εθελοντές Τρικάλων με το σύνθημα «Γίνε και εσύ εθελοντής δότης μυελού των οστών», μοιράζοντας φυλλάδια στους παρευρισκόμενους τονίζοντας την αξία της δωρεάς του μυελού των οστών.