Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα των Τρικάλων μέσα στο Ρέθυμνο με 83-81 στην προσπάθεια που καταβάλλει για να παραμείνει στην κατηγορία. Ο Αλεξ Χάρις έκανε από νωρίς... απόσβεση της μεταγραφής του. Μόλις στο δεύτερο παιχνίδι του με την τοπική ομάδα, την οδήγησε στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Ρεθύμνου με 83-81 και της έδωσε κουράγιο για τη δύσκολη συνέχεια στη μάχη της παραμονής.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το οποίο έληξε 45-41 υπέρ των γηπεδούχων
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν... όμως ένα άλλο παιχνίδι. Τα Τρίκαλα μπήκαν "αφιονισμένα" σε άμυνα κι επίθεση, κράτησαν άποντο το Ρέθυμνο για τέσσερα λεπτά και σε αυτό το διάστημα με τον τρομερό Χάρις να σκοράρει με όποιο τρόπο ήθελε, πέρασαν μπροστά με 52-45 και 66-55 στο 30’

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του στην τελευταία περίοδο, αλλά τα Τρίκαλα έπαιζαν με μυαλό και διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά και να φτάνουν τελικά στη μεγάλη νίκη χάρη στην ευστοχία του Ινγκραμ στις βολές στο τέλος, καθώς φάνηκε ψύχραιμος.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-41, 55-66, 81-83
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 17(2 τρ., 7 ρ.), Σχίζας, Κουμπούρας 6(1), Κάουνσιλ 6, Αλεν 7(2), Καλαμπόκης 18(1), Φαγέ 14, Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 13, Αλίχοζιτς
Τρίκαλα (Φλβαράκης): Ινγκραμ 17(2 τρ, 6 ασ.), Νικολόπουλος 2, Τρέισι, Χάρις 23 (3/4τρ. 5 ασ.), Τσούπκοβιτς 13(3τρ.), Πάνος 8, Σπανός 3(1), Κάτζι 9(1), Χουχούμης 6(1), Μιλουτίνοβιτς 2