Κοντά σε μία τεράστια νίκη έφτασαν το απόγευμα του Σαββάτου τα Τρίκαλα BC Aries, αλλά τελικά έχασαν από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο για την Α1. Τα Τρίκαλα έπαιξαν πολύ καλά, προσπάθησαν, αλλά ο Άρης τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 84-79.

Στο πρώτο ημίχρονο τα Τρίκαλα προβλημάτισαν για τα καλά τον Άρη. Οι φιλοξενούμενοι «σμπαράλιασαν» την αντίπαλη άμυνα και επίσης ανάγκασαν τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη σε βιαστικές επιθετικές επιλογές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε, ωστόσο και πάλι τα Τρίκαλα έβρισκαν τον τρόπο να προηγούνται (60-61, 32'). Σε εκείνο το σημείο το «τσιπάκι» άλλαξε και ο Άρης δεχόμενος έναν πόντο βρέθηκε στο +11 (73-62) και δεν ξανακοίταξε πίσω.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης παρά την κούρασή του είναι ομάδα με μεγαλύτερη ποιότητα και πιο... βαθύ ρόστερ από τα Τρίκαλα.

Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά οι γηπεδούζοι είχαν 25/28 βολές, τις διπλάσιες ασίστ (16-8) και βρήκαν και 27 πόντους στον αιφνιδιασμό.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντόμινικ Γουότερς σε 30:20 είχε 20 πόντους (6/8δ., 1/1τρ., 5/5β.), 4 ασίστ, ένα ριμπάουντ, 2 λάθη και ισάριθμα κλεψίματα.

Πολύ καλός και ο Τζαμέλ Χάγκινς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρέτζερ Ντόουελ πέτυχε 5 πόντους με 1/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα σε 17' συμμετοχής ενώ έκανε και 3 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο δίλεπτο 33'-35' ο Άρης με πόντους του Ζάρα και του Γουότερς έτρεξε σερί 13-1 και μετέτρεψε το 60-61 σε 73-62.

Στη συνέχεια τα Τρίκαλα μείωσαν σε 78-74, αλλά ακολούθησε λάθος του Κόνγκερ και καλάθι του Γουάιτ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Άρης τη συγκέντρωση που έδειξαν οι παίκτες του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα Τρίκαλα την πολύ καλή απόδοση στις τρεις πρώτες περιόδους του ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης την άμυνα που έπαιξε. Οι 41 πόντοι στο ημίχρονο είναι πάρα πολλοί όπως και οι 79 συνολικά.

Οι φιλοξενούμενοι το επιθετικό «black out» στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-41, 60-56, 84-79