Την τελευταία τους ίσως ελπίδα για την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα έχασαν τα Τρίκαλα, στο «Ελ Πάσο», καθώς έμειναν στο 1-1 με την Καλλιθέα με αποτέλεσμα να μεγαλώσει η διαφορά από τους πρωτοπόρους στους 8 βαθμούς.  Το ματς άρχισε με δοκάρι για τους Αθηναίους, όταν ο Μασένα προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Χιώτη μόλις στο 3'. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Μπέλη κυρίως να είναι ο πιο απειλητικός ποδοσφαιριστής της ομάδας. Τελικά το 1-0 έγινε στο 18', όταν ο Μασένα έφυγε στην κόντρα, έκανε το σουτ από αριστερά με τον Χιώτη να αποκρούει με τον Ντουρμισάι να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 1-0. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε την ευκαιρία να γράψει και το 2-0 στο 20', όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Μασένα, με σουτ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Από εκείνο το σημείο και μετά τα Τρίκαλα πίεσαν, αλλά οι προσπάθειες του Κουσκουνά ήταν άστοχες με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να κρατούν σχετικά εύκολα αυτό το 1-0. Τουλάχιστον μέχρι τα Τρίκαλα να κάνουν τις αλλαγές και να γίνουν πιο επιθετικά. Από το 65' και μετά λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο γήπεδο και έγιναν πιο απειλητικοί για την αντίπαλη εστία.
Στεφάνοβιτς και Βρούτσινα στο 67' και στο 70' ταυτόχρονα δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον Μιχελή που κρατούσε το τρίποντο για την ομάδα του, κάτι που έκανε ο Ντόικιτς στο 85'. Εκτέλεση κόρνερ, λάθος έξοδο του γκολκίπερ της Καλλιθέας, ο Κοντοδήμος με ένα τυφλό γύρισμα βρήκε τον Ντόικιτς, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-1.
Η Καλλιθέα είχε τις ευκαιρίες να πάρει όμως τη νίκη στα τελευταία λεπτά. Το σουτ του Φράγκου στο 88' έφυγε άουτ, του Τζάκσον στο 92' κόρνερ, ενώ στο 95' ο Μπούζα ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας των Τρικάλων με κεφαλιά έστειλε την μπάλα χιλιοστά έξω από το δεξί δοκάρι του Χιώτη.
Κάπως έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τους γηπεδούχους να χάνουν στο φινάλε την ευκαιρία να ανέβουν στην τέταρτη θέση και τους φιλοξενούμενους με τη σειρά τους, μάλλον την τελευταία τους ευκαιρία να μείνουν ζωντανοί μέχρι τέλους στην διεκδίκηση της ανόδου..
Διαιτητής ήταν ο Μπλάνας (Μεσσηνίας), με βοηθούς τους Λάμια (Μεσσηνίας) και Σερεμέτη (Μεσσηνίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά).
Κίτρινες: 57’ Τεγούσης - 9’ Κουατέ, 53’ Μουμίν, 60’ Ζώνας, 89’ Ντόικιτς
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Μιχελής, Λεβέντης, Τζάκσον, Τσώνης, Μούκταρης, Γκίνης (87’ Φράγκος), Τεγούσης, Σταύρου, Μασένα, Μπέλης (62’ Μπούζας), Ντουρμισάι (70’ Σταματόπουλος).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Λαμπάκης, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ντόικιτς, Φαγιέ (54’ Ζώνας), Κουατέ (57’ Στεφάνοβιτς), Ριζογιάννης, Δουκάκης (65’ Βρούτσινα), Σερτζίνιο, Κουσκουνάς.