Έχασαν στο Αλεξάνδρειο από τον ανώτερο Άρη τα Τρίκαλα BC με τελικό σκορ 82-63, αποχαιρετώντας με ήττα το 2017.

Τα Τρίκαλα έμειναν πίσω από το πρώτο δεκάλεπτο, επιχείρησαν να αντιδράσουν στην δεύτερη περίοδο, αλλά οι "κίτρινοι" τούς κράτησαν σε απόσταση στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου βρίσκοντας λύσεις από τον Τσαϊρέλη και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-34.

Ο Βασιλόπουλος στην αρχή της τρίτης  περιόδου έσυρε τον χορό για την ομάδα του, η οποία κυριάρχησε στο παρκέ και κάνοντας επιμέρους σκορ 22-11 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +21 (66-45).

Ο χαρακτήρας της τέταρτης περιόδου αποδείχθηκε διαδικαστικός με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και τους γηπεδούχους εντέλει να επικρατούν με 82-63.

Για τον πρώτο αγώνα του 2018 τα Τρίκαλα θα υποδεχθούν το Ρέθυμνο (6/1, 16:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 44-34, 66-45, 82-63

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):  Μποχωρίδης 13 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 2 , Τσαϊρέλης 15 (4 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης 6, Μούρτος 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Προύιτ  11 (2/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 9 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ),  Ουίβερ 4, Μπελ 3 (1).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Θέιμς 8 (1), Τζόουνς 15 (2), Λούντζης, Σλαφτσάκης 1, Καραγιώργος, Χατζηνικόλας 2, Φέισι 8 (6 ριμπάουντ), Τέγιτ 11 (9 ριμπάουντ), Μάρεϊ 14 (6/6 βολές), Κανάτσεβιτς 4 (7 ριμπάουντ).