Σε ένα ακόμη ματς τα Τρίκαλα BC Aries δεν τα κατάφεραν κόντρα σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους, την παραμονή στην κατηγορία. Η τοπική ομάδα πλήρωσε ουσιαστικά το κακό δεύτερο δεκάλελτπο όπου βρέθηκε πίσω με επιμέρους σκορ 24.10.  Η Κύμη, παρά το κακό της ξεκίνημα, κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη με 78-67 κόντρα στα Τρίκαλα, για την 5η αγωνιστική της BasketLeague, με κορυφαίο τον Τζόρνταν Μόργκαν.
Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν με φόρα το παιχνίδι και στο τρίτο λεπτό είχαν πάρει προβάδισμα με 4-11. Η Κύμη έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν την διαφορά στο +10 (6-16) στο πέμπτο λεπτό. Η ομάδα της Εύβοιας όμως έκανε την αντεπίθεσή της και στο 10’ είχε μειώσει σε 16-21. Το σκηνικό άλλαξε όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 14’ η Κύμη κατάφερε να περάσει μπροστά με 25-24 ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, με επιμέρους σκορ 24-10, η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου είχε πάρει προβάδισμα με 40-31.
Στο δεύτερο μέρος η Κύμη, έχοντας πάρει τον έλεγχο, διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα παρά την πίεση των Τρικάλων. Στο 25’ ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο έκανε το 49-40 για τους γηπεδούχους, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούνταν με 58-46. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα δεδομένα δεν άλλαξαν, με την Κύμη να βρίσκεται σταθερά στην θέση του οδηγού. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν μπόρεσε να αντιδράσει και τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 78-67.

Δεκάλεπτα: 16-21, 40-31, 58-46, 78-67

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 6, Σχίζας 2, Αντεγκμπόγιε 14 (2), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 8 (1), Κοστόφ 6 (1), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ, Μόργκαν 24, Ελ Αμίν 9 (2).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Κάφεϊ 11 (2), Λίποβι 7 (1), Μπιρούτα 3 (1), Τσαγκαράκης 7 (2), Άτιτς 2, Μπάρλοου 19 (1), Καλλές 5, Χότον 10, Βαρυτιμιάδης.