Τα Τρίκαλα έχασαν την ευκαιρία να συνεχίσουν τα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής καθώς στο σημερινό αγώνα του Αιγίου κόντρα στον Παναιγιάλειο έμειναν στο μηδέν, παρότι έχασαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες στη διάρκεια της αναμέτρησης (φωτογραφία από sportrikala.gr).

Ο Παναιγιάλειος μπορεί να ήταν βαθμολογικά αδιάφορος, αλλά έδειξε πολύ καλή εικόνα μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και απέσπασε το 0-0, το οποίο... αδικεί και τους δύο.
Κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είναι κατά πολύ ανώτεροι στο πρώτο και τους φιλοξενούμενους να βελτιώνονται αισθητά στο δεύτερο λόγω και των αλλαγών που έκανε ο Σταύρος Ψιμουλάκης.

Φάσεις υπήρχαν μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά γκολ δεν μπήκε με τους Αθανασόπουλο και Χιώτη να έχουν σημαντικό μερίδιο σε αυτό, καθώς ήταν οι δύο καλύτεροι παίκτες του γηπέδου πραγματοποιώντας καθοριστικές επεμβάσεις.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Παναιγιάλειος, ο οποίος από τα πρώτα λεπτά άρχισε να δημιουργεί καταστάσεις μπροστά από την εστία του Χιώτη. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων ήταν ο Λινάρδος, ο οποίος έκανε εξαιρετικό ματς.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα, έφταναν με άνεση έως κι έξω από την περιοχή των Τρικάλων και έβγαζαν τελικές, οι οποίες όμως στην πλειονότητά τους δεν έβρισκαν στόχο.

Τα Τρίκαλα είχαν κάκιστη εικόνα. Δεν μπορούσαν να κρατήσουν με τίποτα μπάλα, να χτίσουν σωστά επιθέσεις και γίνουν απειλητικά. Ο Κουσκουνάς δεν έπαιρνε μπάλες, ενώ η τριπλέτα των Ναβάρο, Στεφάνοβιτς και Σερτζίνιο δεν είχε εμπνεύσεις με αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί να πετάξουν ένα ημίχρονο.
Βλέποντας την εικόνα της ομάδας του ο Ψιμουλάκης έκανε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα διαφοροποιώντας έτσι τη δεξιά πτέρυγα της ομάδας του. Η είσοδος κυρίως του Δουκάκη διαφοροποίησε τα δεδομένα κι έκανε τους «κυανέρυθρους» πολύ καλύτερους.

Στο 51' ο ΑΟΤ έχασε την πρώτη μεγάλη του ευκαιρία με τον Δουκάκη , ενώ απείλησε ξανά τόσο στο 53' με τον Κουσκουνά όσο και στο 58' με τον Σερτζίνιο, όταν ο Σανδραβέλης έδιωξε στη γραμμή. Ήταν εμφανές πως πατά πολύ καλύτερα από τον Παναιγιάλειο, ο οποίος αδυνατούσε σ' εκείνο το χρονικό διάστημα να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων.
Ο Παρασκευόπουλος έβαλε τους Ζουνίνιο και Ζαχαρόπουλο για να διορθωθούν οι ανορθογραφίες που υπήρχαν και ο Βραζιλιάνος έδωσε πνοή στους Αιγιώτες απειλώντας στο 71'. Μαζί του ανέβηκε και ο Γκατσέσα και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ τόσο στο 85' όσο και στο 89'.

Στα τελευταία λεπτά τα Τρίκαλα δεν απειλούσαν με εξαίρεση την ευκαιρία του Φλίγκου στο 78'. Έτσι έμειναν στο 0-0 και δεν βρήκαν δίχτυα για πρώτη φορά μετά την ήττα τους στην Κέρκυρα πριν από εννιά αγωνιστικές (6/3).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Κρισμάρεβιτς, Γκατσέσα, Μπουρλάκης (81' Γκούφας), Γκοτσούλιας, Λινάρδος, Ρέλλας (65' Ζαχαρόπουλος), Κολόκας, Παπαχρήστος, Σκαρτσίλας (54' Ζουνίνιο).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Σαρακατσάνος, Νιάρος, Ζώνας (46' Λαμπάκης), Παπαπαναγιώτου, Ριζογιάννης, Σερτζίνιο (78' Φλίγκος), Ναβάρο, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς, Χαροντάκης (46' Δουκάκης).