Οι αθλητές του Γ.Σ.Τρικάλων είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε αγώνες που έγιναν το περασμένο Σαββατοκύριακο σε διάφορες πόλεις της Ελλάδος.
Πιο συγκεκριμένα πήραν μέρος το Σάββατο στην Καλαμάτα στα Παπαφλέσσεια και οι μικροί αθλητές της κατηγορίας Παμπαίδων- Παγκορασίδων στην Κατερίνη. Μια άλλη ομάδα αθλητών πήρε μέρος την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη στα Ζαχαριάδεια.
Ηταν πανθομολογούμενη η  εντυπωσιακή παρουσία των αθλητών του Ιστορικού   Συλλόγου σ’ αυτούς του αγώνες.
Αρχίζοντας από τα Παπαφλέσσεια, ο Ευτύχης Σουλιώτης  ήρθε  1ος στο δρόμο των 800μ κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με 1΄52΄΄49.
Στο αγώνισμα των 400μ με εμπόδια ο Κώστας Νάκος έχασε κυριολεκτικά πάνω στο νήμα την 1η θέση καταλαμβάνοντας τελικά την 2η θέση με 52΄΄51. Η εμφάνιση αυτή του έδωσε τη δυνατότητα να πάρει μέρος στους Μεσογειακούς της Τύνιδα (Τυνησία) το ερχόμενο Σάββατο.
Στους ίδιους αγώνες ο Χρήστος  Αλμπάνης ήρθε 6ος στα  400μ με 50΄΄08.
Στην Κατερίνη έγιναν οι αγώνες για  την κατηγορία Παμπαίδων – Παγκορασίδων. Όπως ήταν αναμενόμενο λόγω των πολύ καλών αθλητών που διαθέτει ο Γ.Σ.Τρικάλων οι μικροί αθλητές  εντυπωσίασαν.
Ο Θοδωρής Κατσιώπης πήρε την 1η θέση  στο δρόμο των 600μ με 1΄28΄΄04 κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ. Στο ίδιο αγώνισμα ο Ηρακλής Μπαλάνης ήταν 5ος με 1΄38΄΄35.
Η Ευτυχία Γιουβρή πήρε την 1η θέση στο δρόμο των 600μ με επίδοση 1΄40΄΄56 που είναι ατομικό ρεκόρ. Στο ίδιο αγώνισμα η Αρτεμις Μόκκα ήταν 3η με 1΄42΄΄70 που και γι’ αυτή είναι νέα ατομική επίδοση.
Η Δήμητρα Σαμαρά  στο δρόμο των 300μ πήρε την 5η θέση με 46΄΄21 (ατομικό ρεκόρ) επίδοση που της δίνει το δικαίωμα να πάρει μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων -Παγκορασίδων.
Η 13χρονη Βίβιαν Ευθυμίου ήταν 8η στο δρόμο των 150μ πετυχαίνοντας  την πολύ καλή επίδοση για την ηλικία της  20΄΄91.
Την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη στους αγώνες ‘Ζαχαριάδεια 2016’, ο Παναγιώτης Νάκος στο δρόμο των 800μ πήρε την 4η θέση με 2΄00΄΄ βελτιώνοντας εντυπωσιακά την φετινή του επίδοση.
Στο δρόμο των 400μ ο Γιώργος Τουλούμης έκανε χρόνο 51΄΄50 και ο Χαράλαμπος Λαγός 51΄΄80.
Τέλος στους ίδιους αγώνες η Μαρία Ζωγραφάκη η οποία γυμνάζεται στα Τρίκαλα πήρε την 3η θέση στο δρόμο των 800μ με νέο ατομικό ρεκόρ 2΄12΄΄ 39.