Η Φαρκαδόνα επικράτησε του Πυργετού στα πλαίσια τη 25ης αγωνιστικής στην Α’ Ερασιτεχνική με 1-0 και άνοιξε και πάλι τη διαφορά από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Το συγκρότημα του Τάκη Ρούσσα παρουσία 150 περίπου θεατών που βρέθηκαν στο «Θεοδώρου-Οικονομούλας» πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή τους τρεις βαθμούς, απέναντι στο μαχητικό Πυργετό που πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης, ήρθε από το Χρήστο Ντούβλη, που με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 58’ άνοιξε το σκορ.

Αρκετά δυνατό το ματς με το διαιτητή κ. Μανασή να βγάζει μπόλικες κάρτες σε ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Φάσεις-γκολ

23’ Kαλό σουτ Ντούβλη περνάει  πάνω από τα δοκάρια.

25’ Σέντρα Γκαγκαστάθη, οι της ΑΕΦ ζήτησαν πέναλτι, θεωρώντας ότι η μπάλα βρήκε σε χέρι ποδοσφαιριστή του Πυργετού μέσα στην περιοχή.

28’ Σουτ Διβανέ η μπάλα φεύγει δίπλα από το δοκάρι.

30’ Σέντρα Γκαντιά, ο αφύλακτος Γάτσιος πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

40’ Ο Λουλές βγαίνει επικίνδυνα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΦ, τετ α τετ με τον Μπέκιο αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων βγαίνει έγκαιρα, πέφτει και μπλοκάρει την μπάλα.

42’ Φάουλ Διβανέ μπλοκάρει ο Ιακωβάκης.

46’ Σέντρα Λουλέ ο Παίλας σουτάρει από κοντά η μπάλα βρίσκει και σε παίκτη της ΑΕΦ και φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία.

48' Κεφαλιά του Τσιούκα έπειτα από σέντρα του Ντούβλη, πέρασε για λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ιακωβάκη

58' Απευθείας κόρνερ του Ντούβλη και 1-0

66' Κεφαλιά του Γρηγορίου από κοντά περνάει άουτ

79' Αποβάλλεται ο Λουλές του Πυργετού έπειτα από 2η κάρτα που δέχτηκε για μαρκάρισμα πάνω στον Αετόπουλο

87' Κεφαλιά του Διβανέ έπειτα από σέντρα του Ντούβλη βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Ιακωβάκη

89' Ωραίο σουτ του Κατσιαφλιάνη καταλήγει πάνω από την εστία του Μπέκιου

Οι συνθέσεις

Α.Ε.Φ:Μπέκιος, Μαχαίρας, Γκαγκαστάθης,(Γρηγορίου) Μάλιαρης, Τσιούκας, Αετόπουλος, Νάκου, Διβανές, Γάτσιος,(Καπράλος) Ντούβλης, Γκαντιάς(Παπαδόπουλος)

Πυργετός: Ιακωβάκης, Καραγκούνης,(Λέκκας) Μπουλογεώργος, Παπαδόπουλος,(Ζαχαράκης) Μπούλμπος, Δερμάνης, Λουλές, Παίλας, Ράπτης,(Βρατσίστας) Κατσιαφλιάνης, Μπαλάφας