Με τον «12ο Ημιμαραθώνιο Ράξας» , τον «δικό μας» αγώνα, έκλεισε η αγωνιστική χρονιά για τους δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων.  Συγκεκριμένα περισσότεροι από 80 δρομείς μας, αριθμός ρεκόρ, συμμετείχαν στονΗμιμαραθώνιο και στον αγώνα των 7 χιλιομέτρων. Το κλίμα ήταν πολύ ευχάριστο , χαλαρό και τα χαμόγελα έδιναν και έπαιρναν από τους δρομείς μας . Σ΄αυτό βοήθησε η φιλοξενία και η αγάπη για το τρέξιμο και τον εθελοντισμό από τα παιδιά της Ράξας με τους Θανάση και Κώστα Φαγκρίδα , Λάκη Μπαρτζιώκα , Κώστα Ρουσσιαμάνη και Βασίλη Τσιάρα  να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό για ακόμη μια χρονιά . Μερίδιο επιτυχίας και στον Γιώργο Τριανταφύλλου που ήταν υπεύθυνος εγγραφών , αριθμοδότησης και αποτελεσμάτων και στους 2 αγώνες. Μαζί του και ο γενικός αρχηγός του Συλλόγου μας Βύρων Γιοντζής. Απέδειξαν για ακόμη μια χρονιά πως μπορούν να διοργανώσουν έναν πολύ όμορφο αγώνα που αισίως έφτασε τα 12 συνεχόμενα έτη διεξαγωγής και είναι πλέον από τους παλαιότερους αγώνες μαζικού αθλητισμού της χώρας μας .Πολλά συγχαρητήρια και στους σπουδαστές του τμήματος προπονητές αθλημάτων του Δ.ΙΕΚ Τρικάλων όπου μαζί με τον υπεύθυνο καθηγητή τους Σωτήρη Παππά στελέχωσαν δύο σταθμούς ανεφοδιασμού. Όσο για τους δρομείς, οι ιδανικές καιρικές συνθήκες για την εποχή τους βοήθησαν να χαρούν τον αγώνα και μάλιστα κάποιοι να πετύχουν και πολύ καλές επιδόσεις.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΓΙΑΚΙΜΗ ΚΑΙ ΝΤΟΒΑ
Στα αποτελέσματα ο Σύλλογός μας είχε 2 δεύτερες θέσεις γενικής .Συγκεκριμένα, ο Ηλίας Γιακίμης  έκανε ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε 2ος γενικής με επίδοση 1:20:27 πίσω από τον Δημήτρη Τσιούνη του ΣΚΑΜ  .
Οι 3 πρώτοι της γενικής:
ΤΣΙΟΥΝΗΣ    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ    1:13:48    Σ.Κ.Α.ΜΕΤΕΩΡΩΝ
ΓΙΑΚΙΜΗΣ    ΗΛΙΑΣ    1:20:27    Σ.Δ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ    ΑΧΙΛΛΕΑΣ    1:20:40    Σ.Δ.Υ.ΒΟΛΟΥ
Βάθρο και στις γυναίκες  για τον Σύλλογό μας. Η Ελένη Ντόβα με «φόρα» από την πρωτιά της στον Ημιμαραθώνιο στο Πόζαρ κινήθηκε από την αρχή του αγώνα σε γρήγορο ρυθμό και τερμάτισε δεύτερη γενικής με επίδοση .
Η Ελένη ανέβηκε για ακόμη μια φορά στο βάθρο στον Ημιμαραθώνιο Ράξας ,2η θέση για την Ελένη.
Οι 3 πρώτες γυναίκες:
ΤΣΕΚΙΝΗ-ΜΠΟΥΔΟΥΡΗ    ΣΟΝΙΑ    1:22:27    ΚΑΣΤΟΡΙΑ
ΝΤΟΒΑ    ΕΛΕΝΗ    1:37:24    Σ.Δ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΣΤΑΜΟΥΛΗ    ΑΘΗΝΑ    1:42:25    ΓΕΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
Τρία στα τρία για τον Σύλλογο μας στην κατηγορία 30 έως 39 . Παύλος Δίπλας , Γιώργος Μανούσης και Αθανάσιος Κοκόρας η τριάδα.
Διακρίσεις και σε επιμέρους κατηγορίες και για άλλους δρομείς μας. Στην κατηγορία Α1 (κάτω των 30) ο Κωνσταντίνος Κακαράντζας τερμάτισε  3ος με επίδοση 1:26:59, ενώ οι Παύλος Δίπλας , Μανούσης Γεώργιος και Αθανάσιος Κοκόρας  έκαναν το 3 στα 3 στην κατηγορία Α2 (30 έως 39). Στην κατηγορία Α4 (50 έως 59) ο Γιώργος Ευσταθίου τερμάτισε 3ος με επίδοση 1:33:22 . Τέλος, στην κατηγορία άνω των 70 δεύτερος  τερμάτισε ο Γιώργος Θέμελης  με επίδοση 2:18:00.
Στις γυναίκες η Κατερίνα Αλεξίου τερμάτισε πρώτη στην κατηγορία της με επίδοση 1:44:00.