Αφού «σπατάλησαν» όλο το πρώτο ημίχρονο σε μια ανούσια-άκαρπη κατοχή μπάλας που δεν είχε πολλές ευκαιρίες, τα Τρίκαλα πήραν μπροστά στην επανάληψη και κατάφεραν τελικά να καθαρίσουν το τρίποντο νίκης από την αναμέτρηση με τον μαχητικό Οικονόμο Τσαριτσάνης

Οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν τρανταχτές φάσεις για γκολ στο α 45λεπτο, όμως με την έναρξη του β’ μέρους έδρασαν με μεγαλύτερη πίεση Στο 60’ πήραν προβάδισμα με το σουτ του Καμπλιώνη που  έγραψε το 1-0 από το ύψος της περιοχής και στο 71’ διπλασίασαν τα τέρματά του με το γκολ του Σαχινίδη κι έφτασαν ‘έτσι στο 2-0

Τρίκαλα: Ντάσκας, Γιώτας, Τέλος, Σκούπρας, Κουτσόπουλος, Βαγγελή, Σπάσιτς, Μηνάς (57΄ Κέρι), Καμπλιώνης (87΄Παπαευθυμίου Π.), Πέντσας, Σαχινίδης (80΄Μηνάς)

Οικ. Τσαριτσάνης: Νούσιας, Καραγιάννης, Καρακώστας, Μάντζιος, Κουμπούρας (87΄Σακοράφας), Μπαλής, Νάνος, Αγροδήμος (67΄Τόλιος), Κουλτσιάκης (78΄Σενκάι), Καραγκούνης, Χάμος

Διγκόζης: "Φορτωμένο το πρόγραμμα, αλλά μπορούμε"

Ικανοποιημένος από την νίκη αλλά και την προσπάθεια των παικτών έμεινε ο Αγγελος  Διγκόζης και το έδειξε με τις δηλώσεις του : Σήμερα βρήκαμε μπροστά μας  μια δουλεμένη ομάδα που μας πίεσε  ψηλά  Παρ ότι είχαμε κατοχή της μπάλας βρήκαμε δυσκολίες  αφού από λεπτομέρειες δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε τις φάσεις μας . Μπήκαμε καλύτερα από τον αντίπαλο στην επανάληψη, πιέσαμε και δίκαια πήραμε τη νίκη. Η συνέχεια του πρωταθλήματος είναι δύσκολη.. Τα παιδιά που είναι στο ρόστερ μπορούν να ανταπεξέρθουν. Μείνανε 9 τελικοί. Και πρέπει να προσέξουμε. Πάντως σήμερα αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά. Εύχομαι στην Τσαριτσάνη να πετύχει τον στόχο της.

Μιλώντας για το ματς του κυπέλλου ο κ Διγόζης ανέφερε πως : Μείναμε 2 παιχνίδια για το κύπελλο, ο τελικός είναι στις 21 Μαρτίου και τότε ευτυχώς έχουμε το ματς με τον Πυρσό Έχουμε ένα παιχνίδι την Τετάρτη και θα προσπαθήσουμε να προκριθούμε για να πάμε στον τελικό.

Από την πλευρά των ηττημένων ο κ Κατσάρας ανέφερε στις δηλώσεις του : «Παίξαμε  με τον πρωτοπόρο  του ομίλου που έιναι η  πιο έμπειρη ομάδα του πρωταθλήματος αλλά παρόλα αυτά είχαμε την διάθεση να πιέσουμε ψηλά. Από δυο αντεπιθέσεις χάσαμε δίκαια. Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι λαθών και πρέπει πλέον να κερδίσουμε την Αγιά για να σωθούμε.»