Φυσιολογική ήττα για την ομάδα των Τρικάλων σήμερα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσια της εμβόλιμης 17ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη γνώρισε την ήττα με 107-76 από τον ΠΑΟ σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Παναθηναϊκό και σχεδόν το κατάφεραν. Οι «πράσινοι», με διάθεση από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς για δοκιμές σε νέα σχήματα, έκαναν πολλά λάθη στην άμυνα, επιτρέποντας τους φιλοξενούμενους να τους απειλήσουν. Στο 5ο λεπτό ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 11-10 ενώ στο 8’ το σκορ ήταν ισόπαλο 21-21. Οι γηπεδούχοι, παρά την κακή άμυνα, βρήκαν απαντήσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγηθούν με 32-26.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει «στροφές» και να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί. Μαυροκεφαλίδης και Διαμαντίδης, «κράτησαν» τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού και με τους «μικρούς» να ακολουθούν ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον ρυθμό του και χωρίς να δυσκολευτεί, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 56-40.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει αλλά και να αυξήσει την διαφορά, ακόμα κι όταν στην πεντάδα βρίσκονταν οι «πιτσιρικάδες» με μοναδικό άνω των 20 ετών παίκτη, τον Αντώνη Φώτση. Οι δύο προπονητές ήταν σαφές πως έβλεπαν το παιχνίδι σαν ένα καλό τεστ ενόψει συνέχειας και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 85-62.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «πράσινους» να φτάνουν στην 100άρα από το 36ο λεπτό, κάτι που φανερώνει τον χαρακτήρα αυτού του ματς. Τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός έφτασε τελικά στη νίκη με 107-76.

Δεκάλεπτα: 32-26, 56-40, 85-62, 107-76

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7(1τρ, 7ρ, 5ασ), Σλότερ 5(1), Μποχωρίδης 11(3τρ, 6ασ), Γιάνκοβιτς 5(1), Φώτσης 7(1) Παππάς 13(3), Μαυροκεφαλίδης 16, Διαμαντίδης 11(1), Γκιστ 6 (1), Κόνιαρης 5(1τρ, 3ασ), Παπαγιάννης 10 (12ρ), Λούντζης 11(2)

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 14(1), Νικολόπουλος 2, Τρέισι 8, Χάρις 21(3), Κάπκοβιτς 11(2), Πάνος 9, Σπανός, Καμαριώτης, Θώδος, Βαρυτιμιάδης 5(1), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 6