Εύκολο τρίποντο για τον ΑΟ Τρίκαλα με την επανέναρξη του πρωταθλήματος της Football League. H τοπική ομάδα (φωτογραφία από sportrikala.gr) συνέτριψε τον Παναιγιάλειο με 4-0 μετά από μια εμφατική εμφάνιση, κυρίως στο β΄ ημίχρονο. Ο Γιώργος Μαραντάς, λοιπόν, έκανε το καλύτερο δυνατό ντεμπούτο στον πάγκο των Θεσσαλών, ενάντια μάλιστα στην προηγούμενη ομάδα του, και με 27 βαθμούς ο ΑΟΤ παραμένει στην τρίτη θέση, όντας στο -4 από την πρωτοπόρο ΑΕΛ.
Από την πλευρά τους, οι Αιγιώτες το πάλεψαν για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη κατέρρευσαν και με 13 βαθμούς είναι μαζί με τη Ζάκυνθο στη 16η θέση, οπότε γίνεται σαφές ότι έχουν μπει σε πολύ μεγάλες περιπέτειες για την παραμονή τους στην κατηγορία.
Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο μέχρι το 30', με τους «μελανόλευκους» να σπαταλούν σπουδαία ευκαιρία στο 25', όταν ο Χιώτης έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ σουτ του Ζουνίνιο μέσα από την περιοχή.
Από την πλευρά τος, οι «κυανέρυθροι» αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί στο 32', με τον Παπαπαναγιώτου να βρίσκει δίχτυα με κοντινό πλασέ ύστερα από προσωρινή απόκρουση του Μπαλτιμά σε κεφαλιά του Κουσκουνά.
Το 1-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, αλλά στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού τα Τρίκαλα κυριάρχησαν και «καθάρισαν» γρήγορα το τρίποντο.
Στο 47' ο Στεφάνοβιτς με σουτ πέτυχε το 2-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο νεοαποκτηθείς Τσίμο Ναβάρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ συνδύασε με γκολ την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα των Θεσσαλών.
Ο Παναιγιάλειος δεν είχε καμία απάντηση να δώσει κι έτσι στο 90'+3 ο Αρσενίεβιτς έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με μακρινό σουτ και με τον Μπαλτιμά να φέρει ευθύνη.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Σερρών με βοηθούς τον Κατσικογιάννη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Καρακώστα του Συνδέσμου Λάρισας.
Kίτρινες: 45' Στεφάνοβιτς, 85' Δουκάκης, 90' Ριζογιάννης - 28' Zoυνίνιο, 31' Γκοτσούλιας, 46' Σκαρτσίλας.
TΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαπαναγιώτου (65' Γουάτο), Ντοϊκιτς, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Ναβάρο (75' Αρσενίεβιτς), Στεφάνοβιτς (75' Δουκάκης), Κουσκουνάς.
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Μπαλτιμάς, Σανδραβέλης, Ομάρ, Μπουρλάκης, Πέρεθ (66' Παπουτσής), Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Φωτιάς, Ζουνίνιο (84' Γκούφας), Κολόκας, Σκαρτσίλας (74' Λινάρδος).