Προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα τα Τρίκαλα BC Aries στην Αθήνα.

Η ΑΕΚ πέτυχε νίκη ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας, επικρατώντας των Τρικάλων με 82-65 στο ΟΑΚΑ και δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Θεσσαλών.

Η "Ένωση" παρατάχθηκε χωρίς τους Ντούσαν Σάκοτα (ίωση), O.D. Ανοσίκε (διάστρεμμα) ενώ ο Κατσίβελης, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από οξεία σκωληκοειδίτιδα τις προηγούμενες ημέρες, πήρε χρόνο συμμετοχής.

Ο αγώνας

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η ΑΕΚ στο α' ημίχρονο της αναμέτρησης με τα Τρίκαλα. Ο Έλληνας σέντερ της "Ένωσης" βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και το επιβεβαίωσε ξανά κόντρα στους Θεσσαλούς, έχοντας 24 πόντους με 5/6 βολ., 8/8 δίπ., 1/1 τρίπ. και 4 ριμπάουντ σε 16'05" συμμετοχής σε αυτό το διάστημα! Από την άλλη πλευρά, οι Θεσσαλοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 20-23 ωστόσο η ΑΕΚ "έτρεξε" σερί 12-0 και προηγήθηκε 32-23 (15'20") με 2/2 βολές του Μιλόσεβιτς, διατηρώντας το προβάδισμα (44-34, 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 50-40 με τον Σόκο όμως η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 9-2, προηγήθηκε με +17 (59-42, 25'54") ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 66-50. Η αντίδραση των Τρικάλων δεν ήλθε ποτέ, ο Σαρικόπουλος εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+21, 71-50) στα 7'55" για τη λήξη ενώ η "Ένωση" επιβλήθηκε με 82-65 και έκανε το 3-0 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλούς στην πρώτη τους ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 44-34, 66-50, 82-65.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 6, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπ.), Σκραμπ 2, Μαυροκεφαλίδης 26 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπ.), Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (3/3), Oυόρεν 10 (14 ασίστ).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ντάουελ, Σόκο 7 (8 ριμπ.), Τσιλούλης 2, Καραθανάσης 3, Τσιάρας 7, Κόνγκερ 22, Κουκουλάς 6, Καλλές, Ρόμπινσον 10, Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 6 (6 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης.