Καταιγιστική η Α.Ε.Φ συνέτριψε με 7-1 τη Σαρακίνα για την 22η αγωνιστική της Α’ Ερασιτεχνικής και διατήρησε τις αποστάσεις από τους διώκτες της, στο βαθμολογικό πίνακα

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στο «Χρήστος Κωνσταντίνου» στο Πετρωτό, το συγκρότημα του Τάκη Ρούσσα, είχε μεγάλα κέφια και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 20ο δευτερόλεπτο της συνάντησης, με ωραίο τέρμα του Γκαντιά, που εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά ακριβείας του Χρήστου Νάκου.

Στο 15’ ο Διβανές με κεραυνό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ της Σαρακίνας για το 2-0.

Στο 18’ ήρθε το 3-0, με βολιδα Γάτσιου, που κατέληξε στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας.

Στο 32’ έπειτα από κόρνερ του Νικούλη, ο Τσιούκας με προβολή έκανε το 4-0.

Η Σαρακίνα πλησίασε στη μείωση του σκορ στο 36’ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, έπειτα από σουτ του Χασιώτη.

Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το τέρμα της τιμής, με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γκαρνάρα.

Το 4-1 ήταν και το αποτέλεσμα του Α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Α.Ε.Φ μπήκε εξίσου φουριόζα, με τον Τέντο να εξουδετερώνει δύσκολα φάουλ που εκτέλεσε ο Νικούλης.

Στο 55’ είχαμε ένα πανέμορφο τέρμα για το συγκρότημα του Τάκη Ρούσσα, με τους Ντούβλη, Γκαντιά και Διβανέ να κρύβουν  κυριολεκτικά την μπάλα και τον τελευταίο να κάνει από κοντά το 5-1.

Στο 62’ ο Ντούβλης πιάνει το σουτ, με τον γκολκιπερ της Σαρακίνας να αποκρούει ασταθώς, την μπάλα να φτάνει στην επαναφορά στο Γάτσιο, που από κοντά δε θα αστοχήσει για το 6-1.

Στο 78’ ο Τέντος αποκρούει θεαματικά την κοντινή κεφαλιά του Φορτούνη, ενώ στην εν λόγω φάση, τραυματίστηκε σοβαρά στη μύτη, ο Ανδρέας Τσιούκας, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Στο 88’, έπειτα από ωραία ασίστ του Γάτσιου, ο Ξάνθος που είχε περάσει νωρίτερα αλλαγή στο ματς διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Διαιτητές:Μίσσας-Τζάνης-Πέτσας

Οι συνθέσεις

Α.Ε.Φ: Πατσιαλής, Νάκος, Γκαγκαστάθης, Φορτούνης, Τσιούκας, Αετόπουλος,Γκαντιάς, Διβανές, Γάτσιος, Νικούλης, Ντούβλης

Ν.Α.Π.Ο.Σαρακίνας: Τέντος, Αγγέλου, Γκαρνάρας, Λέφας, Τριγώνης, Μπέντας, Μαγουλιώτης, Τσιαούσης, Χασιώτης, Βλάχος, Παπαγεωργίου

*Περισσότερες φωτογραφίες από την αναμέτρηση, στη σελίδα της Αθλητικής Ενώσεως Φαρκαδόνα στο Facebook.