Γιορτές με χαμόγελο θα κάνουν στα Τρίκαλα, τα οποία ήταν σοβαρά και κατάφεραν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα να κερδίσουν τον Πανθρακικό με 3-0 και να τον αφήσουν έτσι πίσω τους στη βαθμολογία.
Tα Τρίκαλα  ήταν ανώτερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρόλο που κατέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απειλήθηκαν καθόλου και έφτασαν με μεγάλη άνεση στο τρίποντο.
Αυτή, παρεμπιπτόντως, ήταν η τρίτη νίκη εντός έδρας στη σειρά σε όλες τις διοργανώσεις για τα Τρίκαλα, τα οποία για άλλο ένα ματς στο σπίτι τους δεν δέχτηκαν γκολ.
Οι Θρακιώτες πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Ήταν συνεχώς σε παθητικό ρόλο και γνώρισαν έτσι την τρίτη τους ήττα σε τέσσερα παιχνίδια εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.
Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο ΑΟΤ στο πρώτο ημίχρονο με τον Πανθρακικό να δυσκολεύεται να τον αντιμετωπίσει. Οι Θρακιώτες επέλεξαν να κλείσουν τους χώρους και να αφήσουν την μπάλα στους γηπεδούχους και το αποτέλεσμα ήταν να δεχτούν σημαντική πίεση και να μην μπορούν τελικά να το διαχειριστούν αυτό.
Τα Τρίκαλα από πολύ νωρίς πάτησαν περιοχή και έφτασαν σε τελικές προσπάθειες κερδίζοντας και τρία κόρνερ στο πρώτο τέταρτο, ενώ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 19'. Ο Κουσκουνάς πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, έκανε μία εξαιρετική κούρσα και με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ.
Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν αντίδραση και συνέχισαν να είναι σε παθητικό ρόλο. Τα Τρίκαλα έψαξαν και το δεύτερο γκολ και στο 30' κέρδισαν πέναλτι με τον κινητικό Γιαννιτσάνη. Ωστόσο, ένα λεπτό μετά ο Κουσκουνας, που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά αστόχησε και ο Μουμίν.
Ο Γεωργιάδης ήθελε ένα ακόμη γκολ πριν την ανάπαυλα προκειμένου να έχει σαφές προβάδισμα η ομάδα του και τελικά αυτό ήρθε στο 44'. Από κόρνερ του Γκόλια ο Λεάντρο με κεφαλιά έκανε το 2-0 και έτσι σε μεγάλο βαθμό καθάρισε το ματς δεδομένης και της εικόνας των φιλοξενούμενων.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ούτε πολλες φάσεις ούτε ιδιαίτερο ρυθμό με τα Τρίκαλα να μη δείχνουν μεγάλη διάθεση για να ανεβάσουν στροφές. Μπήκαν απλώς για να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και το έκαναν αρκετά καλά απέναντι στον Πανθρακικό, ο οποίος προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά τίποτα περισσότερο.
Οι Θεσσαλοί δεν είχαν φάσεις με εξαίρεση μία στο 57' με τον Στεφάνοβιτς και την πραγματικά καλή ευκαιρία με τον Κουσκουνά στο 63'. Κάτι άλλο, όμως, δεν έγινε στη συνέχεια, όταν δηλαδή ξεκίνησαν και οι κινήσεις των δύο προπονητών από τους πάγκους.
Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και φαινόταν ότι πολύ δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Τελικά στο 90' οι γηπεδούχοι έβαλαν και το κερασάκι στην τούρτα με τον Τζάκσον να σκοράρει ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια και τον ΑΟΤ να κάνει έτσι ένα χριστουγεννιάτικο δώρο στους φιλάθλους του.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σέζος (Κιλκίς), βοηθοί του οι Γκάγκας (Λάρισας) και Δουδούμης (Φθιώτιδας), ενώ τέταρτος ο Μπλούνας (Φθιώτιδας).
Κίτρινες: 45' Γαβριηλίδης
ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Λαμπάκης (83' Στογιάνοβιτς), Γκόλιας (69' Τζάκσον), Λεάντρο, Σαρακατσάνος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Γιαννιτσάνης, Στεφάνοβιτς (76' Δουκάκης), Μπαϊκαρά, Κουσκουνάς.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Γκαραβέλης, Πολίμος, Πετρούσης, Ψάλτης, Μπουγαΐδης (88' Γκιντίδης), Πλέγας, Γαβριηλίδης, Ηλιάδης (67' Χαλκιαδάκης), Κουσίδης (55' Μήλιος), Μπεκατώρος, Ζυγκερίδης.