Κυπελλούχος ΕΠΣΤ για μία ακόμη φορά  αναδείχθηκε ο ΑΣ Μετέωρα νικώντας την Πηγή με σκορ 4-1 στον τελικό της διοργάνωσης για τη σεζόν 2018-19
Η ομάδα της Καλαμπάκας ήταν το λογικό και αδιάσειστο φαβορί στον τελικό αφού είχε απέναντί της και την πρωτάρα Πηγή την οποία κέρδισε τελικά με 4-1 σε ένα ματς που έγινε υπό βροχή και είχε τέσσερα γκολ στο Β ημίχρονο
Πιστοποιώντας και αναδεικνύοντας την ανωτερότητά τους από τα πρωτα λεπτά τα Μετέωρα που αγωνίζονται φέτος στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής, είχαν κυρίαρχο ρόλο μέσα στο γήπεδο και έπαιξαν στα 2/3  του τερέν την αξιόμαχη ομάδα του δήμου Πύλης που τα πήγε καλά για μεγάλο διάστημα αλλά δεν άντεξε στην επανάληψη και υπέκυψε  γράφοντας πάντως πρωτη συμμετοχή στη βίβλο των τελικών της διοργάνωσης
Τα Μετέωρα άνοιξαν το σκορ στο 31′ με το έξοχο πλάσε του Σkόνδρα και με το 1-0 έβαλαν βάσεις επικράτησης από το α’ ημίχρονο. Ωστόσο στο 68′ ο Κιάκος έκανε το 2-0 , αλλά η Πηγή απάντησε άμεσα και μείωσε στο 72 με την προσπάθεια του Δασιου.  Προς στιγμή όλοι πίστεψαν πως θα γίνονταν ντέρμπι , όμως στο 78 ο Σκόνδρας πέτυχε και το 3-1  και από εκεί και μετά όλα ήταν εύκολα για την ομάδα του Τσουκαλίδη που σφράγισε την κατακτηση του κυπέλλου με το τρίτο γκολ του Σκόνδρα στην εκπνοή του αγώνα όταν και διαμορφώθηκε το 4-1
Το παιχνίδι σφύριξε  ο κ. Πέτσας με βοηθούς τους κ.κ. Αλεξόπουλο, Παπαγεωργόπουλο. 4ος διαιτητής ο κ. Ζήσης Βασίλης. Κίτρινη κάρτα είδε ο Μπέτσας της Πηγής
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μετέωρα (Γιώργος Τσουκαλίδης): Γεωργίου, Γεωργάκης, Ιωαννίδης (87′ Γρηγορίου), Ζήσης, Φορτούνης, Παπαευθυμίου, Ουζούνογλου (85′ Πολυζόπουλος), Σκόνδρας, Κιάκος, Λίτσιος (89′ Φωτίκας), Μαρούδας (68′ Ιωάννου)
Πηγή (Σπύρος Ευαγγέλου): Παπαδόπουλος, Δασσιός, Τεντολούρης, Ντόσας, Μαγουλιώτης, Κατσάρας (46′ Δημητρίου), Λεγάκης (72′ Αλεξόπουλος), Μπέτσας, Λάππας (65′ Φλωρόπουλος), Ματζώρος  (85′ Παπαθανασίου), Ξαγαράς Αθ.