Νίκη ουσίας για τα Τρίκαλα μέσα στη δυνατή έδρα των Σερρών με 1-0. Τα Τρίκαλα έφτασαν πλέον τους 46 βαθμούς και παραμένουν στην τέταρτη θέση, μακριά όμως από την πρωτοπόρο ΑΕΛ και τη δεύτερη Κέρκυρα.
Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, που στο μεγαλύτερο μέρος του διεξήχθη υπό βροχή, ο Ανδρούτσος στο 4' εξουδετέρωσε το μακρινό σουτ του Βρούτσινα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φουρτάδο έκανε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι για λογαριασμό των Σερραίων, με τον Χιώτη να μπλοκάρει.
Στο 10' το σουτ του Τσιμίκα μετά από πάσα του Μπαρέττα ήταν άστοχο, ενώ την πιο καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου είχε η ομάδα του Πάουλο Κάμπος στο 29', με την κεφαλιά του Φουρτάδο μετά τη σέντρα του Γιάντση να περνά άουτ.
Στην επανάληψη, ο ΑΟΤ ανέβασε την απόδοσή του και στο 56' ο Ανδρούτσος έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Ριζογιάννη, για να έρθει τελικά το γκολ της νίκης στο 68ο λεπτό.
Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Σερτζίνιο έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σιάκκα και ο Ανδρούτσος δεν μπόρεσε να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.
Από εκεί και πέρα, ο Πανσερραϊκός ζήτησε την ισοφάριση, με τον Χιώτη στο 76' να εξουδετερώνει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάντση, ενώ στο 81' το μακρινό σουτ του Δωματά δεν είχε τύχη.
Άστοχο ήταν και το σουτ του Τριανταφυλλάκου στο 89' κι έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Σταύρου Ψιμουλάκη να φεύγει με το διπλό από μια δύσκολη έδρα.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαλούτας του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Χαδήμογλου του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Κούλα του Συνδέσμου Ξάνθης.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάουλο Κάμπος): Ανδρούτσος, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Ιωαννίδης (77' Ανδρέου), Σιάκκας, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας (77' Δωματάς), Φουρτάδο (45' Αγγελούδης), Τσιμίκας, Γιάντσης, Κιόσε.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Σερτζίνιο, Κοντοδήμος, Παπαπαναγιώτου, Σαρακατσάνος, Μουμίν (46' Nιάρος), Ριζογιάννης, Ναβάρο, Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς (77' Γκμπαλέ), Βρούτσινα (72' Ντόικιτς).