Μία σπουδαία νίκη πήραν τα Τρίκαλα στην έδρα τους απέναντι στην Κύμη με 76-58 και πλέον παίρνουν βαθιά «ανάσα» στην μάχη της παραμονής. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου να παίζει εξαιρετική άμυνα. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με εξαιρετική επιθετική λειτουργία «καθάρισαν» σχετικά έυκολα το ματς. Πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 7-11, ενώ η Κύμη έχει 5-13.
Το φιλμ
Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο πρώτο τρίλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα νευρικές και τα Τρίκαλα να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα με 3-2. Η Κύμη αντέδρασε άμεσα και με ένα μικρό σερί 5-0 πήρε εκείνη κεφάλι στο σκορ με 7-3 (στο 5') με τους γηπεδούχους, όμως και εκείνοι να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 7-7 (στο 6') σε ένα σκληρό ντέρμπι. Το ματς συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες στην ισοπαλία (11-11 στο 8'), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τα Τρίκαλα μπροστά με 14-12.
Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου αυτό βοήθησε τα Τρίκαλα να ανεβάσουν την διαφορά σε 22-17 (στο 13') με τον κόουτς Μπρατσιάκο να καλεί τάιμ άουτ με στόχο να παίξει καλύτερη άμυνα η Κύμη. Μετά το τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με ένα μικρό σερί 4-0 (22-21 στο 16') χάρη σε καλάθι του Τουντζιαράκη. Το σερί μεγάλωσε σε 8-0 και με ένα ακόμα καλάθι του Τουντζιαράκη η Κύμη πήρε προβάδισμα τριών πόντων (25-22 στο 17'). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Κύμη να είναι μπροστά με 29-27.
Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και με ένα σερί 8-4 προσπέρασαν την Κύμη και πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 35-33 (στο 23') με το παιχνίδι να είναι ένα σπουδαίο ντέρμπι παραμονής. Στο 25ο λεπτό του ματς τα Τρίκαλα κρατούσαν ένα προβάδισμα 6 πόντων (41-35) με την Κύμη πλέον να δυσκολεύεται και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου μείωσε σε 43-41, όμως τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τα Τρίκαλα να «τρέχουν» σερί 12-4 και παίρνουν την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς με 55-45.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Μπάρλοου που έστειλε την διαφορά στους 13 (58-45) με τα Τρίκαλα πλέον να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Το σερί των Τρικάλων έγινε 8-2 με την διαφορά να έχει φτάσει το +16 (63-47) και όλα πλέον είχαν κριθεί παρότι έμεναν περίπου 7 λεπτά για την λήξη. Στο 36ο λεπτό η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (71-49) και όλοι πλέον περίμεναν την λήξη του ματς με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει την νίκη. Τελικό σκορ 76-58 με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να παίρνει εύκολα μία μεγάλη νίκη παραμονής απέναντι στην Κύμη που παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση.
Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 11(1), Μπιρούτα 11, Τσαγκαράκης 9(2), Μπάρλοου 14(2), Χότον 6, Λίποβι 8(1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5(1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 10(2).
ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Συγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7(1), Στάματης 10, Πάλμπλαντ 11(3), Όρτον 10, Κατράνς, Τζόλος, Κούκουλας, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόφ, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10