Το πάλεψε ο Αστέρας μέχρι το τρίτο 10λεπτο, αλλά δεν άντεξε στην ανωτερότητα του Μ.Αλεξάνδρου, που μετά την  Καβάλα πήρε το διπλό και στα Τρίκαλα με τελικό σκορ 47-65 (ημίχρονο 24-31).
Ο αγώνας ξεκίνησε άσχημα για τους παίκτες του Γ. Χατζή που αν και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο 10λεπτο, αντέδρασαν στη συνέχεια και μείωσαν το σκορ σε 24-31 στο ημίχρονο.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους τρικαλινούς, που κατάφεραν στο 34΄ να μειώσουν σε 33-37, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με βιαστικές επιλογές, λάθη,αστοχία και έλλειψη αμυντικής ισορροπίας, επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να βγάλουν αιφνιδιασμούς και να ανοίξουν τη διαφορά, με αποτέλεσμα να μην μπορούν πια να επιστρέψουν στο ματς(33-49).
Το τέταρτο 10λεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και παίχτηκε ανοιχτό παιχνίδι και απ΄τις δύο ομάδες, με αποκορύφωμα τα 3 στα 3 τρίποντα του Π.Φιλίππου,που ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τρικαλινών.
Το σκορ ανά 10λεπτο :    12-23, 24-31, 33-49 και 47-65
ΑΣΤΕΡΑΣ(Χατζής): Χατζής 16, Καλαϊτζίδης, Καραμπίνας, Μανώλης, Τσίπρας 2 , Φιλίππου 25 ( 3 ) και Ορέστης 4.
Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ(Μπαμπαράτσα): Α. Διμπιτούζης 14, Vesmar 2, Γέργος 7, Stankovic 27 και Π. Διμπιτούζης 15.