Tην ήττα με 75-58 γνώρισαν τα Τρίκαλα BC Aries σε φιλικό αγώνα με τον Αρη στο Nick Galis Hall. Ο Άρης βασίστηκε και πάλι στην άμυνά του και στην πίεση που άσκησε σε όλο το γήπεδο από το πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε με 13-3 λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα αλλά τα Τρίκαλα μείωσαν στο δεκάλεπτο με 20-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη κυριάρχησε στο παρκέ, γεγονός που πιστοποιείται από το επιμέρους σκορ (19-7) της περιόδου. Στο ημίχρονο οι «κίτρινοι» είχαν αέρα 18 πόντων (39-21). Τα Τρίκαλα απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ (8-19) στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 55-43.
Στα 40 αγωνιστικά λεπτά ο Άρης επικράτησε με 69-54 ενώ το τελικό 75-58 διαμορφώθηκε έπειτα από το έξτρα πεντάλεπτο που έπαιξαν οι δύο ομάδες. Σε αυτό αγωνίστηκαν παίκτες οι οποίοι δεν είχαν πάρει χρόνο συμμετοχής στο προηγούμενο διάστημα.
Δεκάλεπτα: 20-14, 39-21, 55-43, 69-54, 75-58
ΑΡΗΣ(Παναγιώτης Γιαννάκης): Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 2, Βον 15(1), Τσαϊρέλης 8, Πουλιανίτης 6, Δίπλαρος 1, Χρηστίδης 3, Μούρτος 2, Αθηναίου 3(1), Μοράντ 14, Βασιλόπουλος 10(2), Ουίβερ 9(1).
ΤΡΙΚΑΛΑ(Κώστας Μέξας): Τζόουνς 19, Λούντζης 12(3), Σλαφτσάκης 9(1), Καραγιώργος 1, Χέιλ 3, Φάσεϊ 10, Καλογιαννίδης 1, Σκουλούδης, Τάταρης 3.