Πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ τα Τρίκαλα BC, χάνοντας στο κλειστό της πόλης με 78-59. Τα Τρίκαλα έπαιξαν καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από το 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κυριάρχησε και πήρε εν τέλει εύκολα τη νίκη.

Με τον Μάικ Κάφεϊ και τον Κέλσεϊ Μπάρλοου σε ρόλο πρωταγωνιστών, οι γηπεδούχοι έδειξαν ικανοί για να κάνουν "ζημιά" στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, η οποία στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε ένα "κλικ" πιο αργή σε σχέση με την εικόνα της στα προηγούμενα παιχνίδια.

Σε αυτό βέβαια συνετέλεσε κι η αστοχία από την περιφέρεια (3/13), στοιχείο που αποτελούσε το βασικότερο πρόβλημα των "κιτρινόμαυρων". Μόλις όμως τα σουτ κατέληξαν στον στόχο, όλα άλλαξαν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 τρίποντα στο γ' δεκάλεπτο και προεξάρχοντος του Τζαουάντ Ουίλιαμς ξέφυγαν στο σκορ, με το +9 (52-61) του 30ου λεπτού να είναι μόνο η αρχή. Μόλις ήρθε κι ο τραυματισμό του Μάικ Κάφεϊ στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, όλα ουσιαστικά τελείωσαν για τα Τρίκαλα, με την ΑΕΚ να κάνει διαχείριση του αγώνα και να φτάνει με σχετική άνεση στην επικράτηση (78-59) που τη διατηρεί στην κορυφή της Stoiximan.gr Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-31, 52-61, 59-78.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 10, Μπιρούτα 9 (1), Μπάρλοου 9 (1), Καλογιαννίδης 1, Χότον 13, Μανωλόπουλος, ΜακΜίλαν 8 (2), Καραθανάσης, Καλλές 7, Βαρυτιμιάδης

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Βασιλειάδης 14 (4), Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 10, Ουίλιαμς 14 (4), Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος, Ντίξον 11 (1), Ιβάνοβιτς 6 (1), Τσαλμπούρης.