Τα Τρίκαλα συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πετυχαίνοντας την 7η συνεχόμενη νίκη τους αυτή τη φορά κόντρα στον Αρη με 1-0. Οι «κυανέρυθροι» (φωτογραφία από goaltrikala.gr) άνοιξαν το σκορ στο 33’ με τον Μπαλμπόα μετά από γύρισμα του Γιαννιτσάνη, ενώ είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν έχασαν πέναλτι στο 57’.
Ένα πραγματικό ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο, όπου υπήρξαν αρκετές εντάσεις και λίγες αξιόλογες φάσεις, σ’ έναν λασπωμένο αγωνιστικό χώρο. Τα Τρίκαλα κυριάρχησαν στη μεσαία γραμμή έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την τριάδα Ριζογιάννη – Μουμίν – Μπαϊκαρά που κάλυπτε πολλούς χώρους.
Ο Άρης προσπαθούσε ν’ αναπτύξει επιθετικές πρωτοβουλίες. Ωστόσο, η τοποθέτηση του Ραούλ Μπράβο σε ρόλο ανασταλτικού μέσου, μάλλον μπέρδεψε περισσότερο τους «κίτρινους» που αδυνατούσαν να κυκλοφορήσουν ορθολογικά τη μπάλα και ν’ αναπτυχθούν σωστά απλώνοντας το παιχνίδι τους. Κάτι τέτοιο καταδείχθηκε ακόμη περισσότερο από την ώρα που τραυματίστηκε ο Τάτος για ν’ αποδειχθούν σχεδόν ακίνδυνοι στην επίθεση.
Πίτου Γκαρσία και Παυλίδης έρχονταν αντιμέτωποι με περισσότερους ποδοσφαιριστές και οι Θεσσαλονικείς βρίσκονταν υπό διαρκή πίεση από τους εξαιρετικούς γηπεδούχους. Για τα Τρίκαλα διέπρεψε ο Μπαλμπόα που προειδοποίησε με άστοχο σουτ στο 9ο λεπτό. Ο Αφρικανός στράικερ (σ.σ. Γουινέα) συνέκλινε προς τον προωθημένο Κουσκουνά, όπως έπραττε άλλωστε και ο Γιαννιτσάνης πατώντας στην αντίπαλη περιοχή.
Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ σ’ ένα γκολ που αποτέλεσε προϊόν συνεργασίας από τους τρεις ποδοσφαιριστές στο 33ο λεπτό με σκόρερ τον πολυδιαφημισμένο πρώην ποδοσφαιριστή των Ρεάλ Μαδρίτης και Μπενφίκα μεταξύ άλλων, ο οποίος βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στη Β’ Εθνική.
Τρικαλινή υπεροχή σε… κόκκινο φόντο
Δύο αποβολές, ένα χαμένο πέναλτι και φυσικά οι γνώριμες εντάσεις αποτέλεσαν βασικά χαρακτηριστικά του ματς στο β’ ημίχρονο.
Ο Νίκος Κωστένογλου προσπαθούσε να επηρεάσει τον συσχετισμό δυνάμεων εντός τερέν κάνοντας παρεμβάσεις από τον πάγκο. Έτσι, ο Ντούνης πέρασε εσπευσμένα στο ματς ως δεξιός εξτρέμ και ο Ίλιτς τοποθετήθηκε πίσω από τον προωθημένο Καπνίδη.
Ο Άρης πάντως αδυνατούσε ν’ ανταποκριθεί στις υψηλότατες απαιτήσεις της αναμέτρησης όντας κατώτερος των περιστάσεων. Τα Τρίκαλα ήλεγχαν πλήρως το ματς επιδιώκοντας να επωφεληθούν από την ευάλωτη αμυντική γραμμή των «κίτρινων».
Στο 55ο λεπτό προέκυψε μία κομβική στιγμή του ματς. Συγκεκριμένα, καταλογίστηκε πέναλτι πολύ σωστά από τον διαιτητή Σκουλά (Θεσσαλίας) σε κράτημα εντός περιοχής του Ταυλαρίδη πάνω στον Κουσκουνά. Ο πολύπειρος αμυντικός δέχθηκε αδιαμαρτύρητα την παράβαση με τον Γιαννιτσάνη ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση που μπλόκαρε ο εντυπωσιακός Ντούνης στο 57ο λεπτό!
Τα Τρίκαλα «έδωσαν» γήπεδο και μέτρα στον Άρη που φανέρωσε ορισμένα σημάδια… ζωής απειλώντας με μακρινά σουτ του Ίλιτς. Κατόπιν, αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς αποβλήθηκε σωστά ο Ταυλαρίδης μετά από μία διένεξη που προέκυψε με τον Κουσκουνά στο 72ο λεπτό.
Επομένως, η αγωνιστική εικόνα παρέμενε αμετάβλητη με τον Άρη να μοιάζει ανήμπορος να δημιουργήσει έστω μία αξιόλογη ευκαιρία. Ο Περικλής Αμανατίδης «έδεσε» την ανασταλτική λειτουργία των Θεσσαλών περνώντας τον αμυντικό χαφ Μαχαμάτ αντί του Μπαλμπόα που αποχώρησε με αποθέωση από το ένθερμο κοινό τους.
Εξαιρετική η διαιτησία του Σκουλά από τον Σύνδεσμο Θεσσαλίας που είχε ως βοηθούς τους Κολοσιώνη (Αιτωλοακαρνανίας), Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας) και τέταρτο τον Ρούσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας).
Κόκκινες: 68’ Μουμίν – 72’ Ταυλαρίδης
Κίτρινες: 30’ Μπαϊκάρα, 90+1’ Βέρτζος, 90+1’ Λαμπάκης - 18’ Καράμπελας, 53’ Παυλίδης, 55’, 71’ Ταυλαρίδης, 59’ Πίτου Γκαρσία, 78’ Μιλούνοβιτς, 90’ Ντόγος
ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Πίντο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Μουμίν, Κουσκουνάς (88’ Αρναρέλλης), Μπαλμπόα (73’ Μαχαμάτ), Γιαννιτσάνης (79’ Ρομπέρ).
ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Σόουζα, Παυλίδης, Ραούλ Μπράβο (52’ Ντούνης), Μιλούνοβιτς, Ταυλαρίδης, Ίλιτς, Τάτος (19’ λ.τρ. Καπνίδης), Πίτου Γκαρσία (78’ Ντόγος).