Απίθανη φαντάζει πλέον η παραμονή των Τρικάλων στην Α1 μπάσκετ, καθώς έχασαν και από τον Γυμναστικό Φάρο στο κλειστό των Τρικάλων με 65-74.

Στο πιο κρίσιμο ραντεβού της χρονιάς και για τους δύο, ο Γυμναστικός - Φάρος πέρασε από τα Τρίκαλα και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής στην Stoiximan.gr BasketLeague. Νίκησε με 74-65 και έστειλε την ίδια στιγμή τους φιλοξενούμενους ακόμα πιο κοντά στην Α2.

Ο ΓΣΛ - Φάρος κυριάρχησε από τη δεύτερη περίοδο και μετά, δεν κοίταξε ποτέ πίσω από τη στιγμή που προηγήθηκε και με κορυφαίο τον Σάαφτεναρ, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οσο για Τρίκαλα, παρέμειναν στην τελευταία θέση και πλέον χρειάζονται μια σειρα από θαύματα για να μείνουν στην κατηγορία των μεγάλων.

Κι όλα αυτά, παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ξεκίνησαν εντυπωσιακά. Τάλτον και Μόρις έκαναν ό,τι ήθελαν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-8 στο 7' και 21-14 στο 8'.

Κάπου εκεί, όμως, ο Σάαφτεναρ το πήρε προσωπικά και ο Γυμναστικός - Φάρος άρχισε να γυρίζει το ματς. Στο 10' το σκορ έγινε 23-20 και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, τρία συνεχόμενα τρίποντα (Μπάντερ, Πένερ, Παπαντωνίου) έγραψαν το 23-29 στο 12'.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν θάρρος, έλεγξαν το ρυθμό και στο 18' έγινε το 28-40, με τον Σάαφτεναρ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Το τρίποντο του Παπαμακάριου έφερε τη διαφορά στους 13 (35-48) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-48.

Τα Τρίκαλα μπήκαν αποφασισμένα στο δεύτερο μέρος και αμέσως μείωσαν σε 43-48 (22'), αλλά το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου ανέκοψε το ρυθμό τους. Ο Σάαφτερναρ και ο Παπαμακάριος ανέλαβαν δράση στα δύσκολα και ο Γυμναστικός - Φάρος απάντησε αμέσως για το 43-57 στπο 24'. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ως το τέλος της τρίτης περιόδου, με τα Τρίκαλα να προσπαθούν να μειώσουν και τους φιλοξενούμενους να αντέχουν (54-64).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις και τα Τρίκαλα μπήκαν στην διεκδίκηση του ματς, έστω κι αν δεν έφτασαν με ευκολία στο καλάθι. Μείωσαν σε 60-64 στο 35' και οι πρώτοι πόντοι για τον Γυμναστικό στην τελευταία περίοδο ήρθαν από τον Μουράτο στο 36' με γκολ φάουλ (62-67). Ο Παπαντωνίου στο 38' έγραψε το 62-70, ο Φένερ το 62-72, για να έρθει το τελικό 65-74.