Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκόλεψαν τον Παναθηναϊκό τα Τρίκαλα BC, χάνοντας τελικά με 66-96 στο κατάμεστο κλειστό γήπεδο των Τρικάλων.

Η ομάδα των Τρικάλων συνεχίζει να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα επιβίωσης, καθώς για ένα ακόμη παιχνίδι δηλώθηκαν μόνο εννέα παίκτες.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν τη λειψανδρία τους με άμυνα ζώνης, η οποία πάντως ήταν πολύ παθητική. Γι αυτό κι οι "πράσινοι" βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ στο α' δεκάλεπτο, τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Το +10 (3-13 στο 6') ήταν κι απόρροια των 1/9 σουτ εντός παιδιάς με τα οποία ξεκίνησε η ομάδα του Φώτη Τακιανού, η οποία σταδιακά βελτίωσε την απόδοσή της.

Ο Τζον Φιλντς ήταν αυτός που σκόραρε με μεγαλύτερη συνέπεια, με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα BC Aries να φτάσουν μέχρι το -3 (19-22 στο 12'). Ο Τσάβι Πασκουάλ έκανε διαρκώς αλλαγές, βλέποντας τους παίκτες του να παίζουν στο... ρελαντί, με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να παίρνει αρκετό χρόνο συμμετοχής και τον Ντίνο Μήτογλου να τοποθετείται στο "3" -δεδομένων των πολλών απουσιών του "τριφυλλιού".

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε χαμηλός, ο Παναθηναϊκός Superfoods έβγαζε διαρκώς ελεύθερα σουτ, αλλά με 6/15 τρίποντα δεν μπορούσε να ξεφύγει σημαντικά. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +8 (33-41), με την παραδοξότητα να έχουν σημειώσει λιγότερους πόντους από τα Τρίκαλα BC Aries στον αιφνιδιασμό (2 έναντι 6) και από λάθη αντιπάλου (1 έναντι 9).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι "πράσινοι" έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση και όρεξη. Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο σε ρόλο πρωταγωνιστή, η διαφορά αυξήθηκε σημαντικά, φτάνοντας μέχρι το +23 (51-74 στο 33'). Όσο κι αν πάλευε ο Τζον Φιλντς (σ.σ.: ήταν ο μοναδικός που σκόραρε με συνέπεια), οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να παρουσιαστούν εξίσου απειλητικοί με το α' μέρος.

Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, τα άστοχα σουτ αποτέλεσαν τον κανόνα της εμφάνισής τους στο β' μέρος, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιζε με περισσότερη ενέργεια.

Η νίκη ήρθε άκοπα για το "τριφύλλι" (96-66), το οποίο έκανε το "20 στα 20" στη Stoiximan.gr Basket League. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στον πάτο της κατάταξης, τρεις νίκες μακριά από την παραμονή.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Λούντζης 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τάλτον 10 (4/14 σουτ), Καλογιαννίδης, Μόρις 14 (5/18 σουτ, 9 ριμπάουντ), Φιλντς 32 (11/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/12 βολές, 13 ριμπάουντ), Γιανναράς 4, Καραγιώργος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παππάς 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 9 (2), Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο 25 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 9 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Καλάθης 7 (5 ασίστ), Μήτογλου 20 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ).