Εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε των Τρικάλων με 82-67. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.
Από την άλλη πλευρά, τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό του “Δικεφάλου του Βορρά” και έχασαν με κάτω τα χέρια.
Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τέπιτς με 18 πόντους, ενώ για τα Τρίκαλα διασώθηκε ο Σόκο που πέτυχε 21 πόντους.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Σχορτσιανίτη και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα των Τρικάλων αποτελούνταν από τους: Κάντουγκαν, Ντάουελ, Τσιάρα, Κονζέρ και Τιγκ.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς με 7-0. Με τον Τέπιτς να ξεκινά “ζεστός” και την άμυνα του “Δικεφάλου του Βορρά” να κλείνει όλους τους διαδρόμους, η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφιο νούμερο (14-2, 4: 43 για το τέλος της περιόδου). Με το πόδι στο γκάζι και με τους Βασιλειάδη, Σχορτσιανίτη και Μαργαρίτη να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 26-4.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Τσόχλας και Δέδας με τρίποντο και καλάθι αντίστοιχα έκοψαν την προσπάθεια μείωσης του σκορ των φιλοξενούμενων (31-8, 7:41 για το ημίχρονο). Σόκο, Καραθανάσης και Κονζέρ, ανέλαβαν να μειώσουν τη διαφορά και με συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσαν με ένα εντυπωσιακό σερί 19-7, το 38-27 του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Τρικαλινοί μείωσαν στους 9 πόντους με βολές του Ντάουελ, όμως οι γηπεδούχοι με τους Δέδα και Χάτσερ κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (47-34). Με τον Τέπιτς να πετυχαίνει 5 αναπάντητους πόντους, η διαφορά επανήλθε στο +18 (52-34), ενώ ο Κάντουγκαν προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει τα Τρίκαλα εντός παιχνιδιού (58-39, 4:01 για το τέλος της περιόδου). Τσιάρας και Κονζέρ απάντησαν στους Βασιλειάδη και Τέπιτς και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 65-46.
Στην τέταρτη περίοδο, ο Σόκο με 5 προσωπικούς πόντους, μείωσε στους 17 πόντους (68-51, 8:28 για το τέλος του αγώνα). Ο Κονζέρ προσπάθησε να κρατήσει στο παιχνίδι τα Τρίκαλα με δύο συνεχόμενα καλάθια, όμως το τρίποντο του Κακαρούδη (77-57, 3’ πριν τη λήξη) έδωσε τέλος και στην τελευταία ελπίδα επιστροφής των φιολξενούμενων.
Διαιτητές: Χριστοδούλου – Πουρσανίδης – Ξενικάκης.
Τα δεκάλεπτα: 26-4, 38-27, 65-46, 82-67.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 18 (3), Βασιλειάδης 11 (2), Μαργαρίτης 12 (1), Σχορτσανίτης 8, Χάτσερ 8 (1), Λιάπης, Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας 8 (2), Δέδας 5 (1), Κόττας, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 2.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 5 (1), Ντάουελ 6, Τσιάρας 6 (2), Κονζέρ 13, Τιγκ, Σόκο 21 (3), Τσιλούλης, Καραθανάσης 11 (3), Καλλές, Ρόμπινσον 5 (1), Βαρυτιμιάδης.